Wsparcie rozwoju kobiet mieszkających na obszarach wiejskich, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, podtrzymywanie lokalnej tożsamości i budowanie międzypokoleniowych relacji były tematami spotkania małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy z Kołem Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Wiejskich z Pcimia.
O tym, że cos ważnego wydarzy się dla członków Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Wiejskich z Pcimia, zapowiadali oni sami w mediach społecznościowych
Zbliża się bardzo pracowity tydzień. Z mnóstwem ważnych wydarzeń. Przed Nami dużo pracy, już wkrótce nasza relacja z wydarzeń jakich jeszcze w historii Pcimia nie było- czytaliśmy na profilu Facebook KGW Pcim.
I jak zapowiadali, tak się stało
30 stycznia gospodynie i gospodarze z Pcimia, wraz z wójtem Piotrem Hajdukiem oraz Robertem Bylicą radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, zawitali do Pałacu Prezydenckiego, aby spotkać się, jeszcze w bożonarodzeniowej atmosferze z prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą.
Podczas spotkania, Agata Kornhauser–Duda wyraziła wielką radość, że instytucja Kół Gospodyń Wiejskich w ostatnich latach tak mocno zyskała na znaczeniu. W 2021 roku, właśnie z jej inicjatywy został utworzony konkurs, którego zadaniem jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Prócz rozmów, była także okazja do kolędowania oraz przedstawienia przez KGWiGW Pcim, lokalnego niematerialnego dziedzictwa, promującego kulturę Kliszczaków, ale i także całą gminę Pcim.
Spotkanie w pałacu było bardzo ciepłe. Pani Prezydentowa ujęła nas swoją otwartością i serdecznością. Pięknie wspólnie pokolędowaliśmy. To był naprawdę wyjątkowy czas. Miłe wspomnienia z Warszawy pozostaną z nami na długo- podsumował wizytę na swoim profilu w mediach społecznościowych wójt gminy Pcim Piotr Hajduk
Gospodynie i Gospodarze z Pcimia- braku aktywności im nie można zarzucić
Wiele się dzieje, od kiedy nastąpiła reaktywacja KGW Pcim, a do koła prócz pań dołączyli również panowie. Nie tylko w sezonie kolędniczym, ale i przy różnych innych okazjach KGWiGW jest bardzo aktywne. W ubiegłym roku, członkowie koła zachwycili nawet mieszkańców stolicy, serwując w ramach konkursu „Polska od Kuchni” kiszkę na podpłomyku. Wtedy to, kiszka na podpłomyku ze skwarkami, w wykonaniu Jana Luberdy, stała się kulinarnym hitem zdobywając II miejsce w ogólnopolskim rankingu konkursu „Polska od Kuchni” w kategorii kulinarnej.
To niejedyny sukces motywujący koło do dalszej działalności. Charyzmę KGWiGW Pcim z całą pewnością zobaczymy więc jeszcze niejeden raz…