Te panie przyrządzają najpyszniejsze dania z dziczyzny. W sobotę gotowały w Rokitnie

Aktualności PODLASKIE

Takiej uczty kulinarnej dawno w naszym regionie nie było. Wszystko za sprawą konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich „Smaki dziczyzny – jeleń w różnych odsłonach”. Organizatorami wydarzenia byli: Nadleśnictwo Biała Podlaska, Polski Związek Łowiecki, zarząd okręgowy w Białej Podlaskiej i wójt gminy Rokitno.

W konkursie, który odbył się 25 lutego, wzięło udział 12 kół gospodyń wiejskich z 6 gmin leżących na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska.

– To pierwszy tego typu konkurs, wspólny pomysł wójta gminy Rokitno Jacka Szewczuka, łowczego okręgowego Sebastiana Santusa i mój – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Tomasz Bylina. – Chcemy promować zdrowie i piękne tradycje łowieckie, myśliwskie. Wybraliśmy dziczyznę, a konkretnie jelenia, bo do końca lutego był sezon na odstrzał tego gatunku, a mięso było świeże – zaznacza.

Smaki dziczyzny. Jeleń w różnych odsłonach
 

Wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk podkreśla natomiast, że ostatnio koła gospodyń wiejskich są aktywne i dużo mówi się o kulinariach. 

– Dlatego postanowiliśmy wypromować dary lasu, czyli dziczyznę. Myślę, że wszyscy goście czuli się u nas bardzo dobrze. A my jesteśmy pod wrażeniem talentu gospodyń. To, co przygotowały, to mistrzostwo świata – zachwyca się wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk.

Panie miały za zadanie przygotować potrawę z wylosowanego wcześniej kawałka mięsa jelenia. – To było dla nas duże wyzwanie. Postanowiłyśmy, że zaprezentujemy comber (część krzyżową przyp. red.) w dwóch odsłonach. Pierwsza to comber z grzybami leśnymi z cebulą, a druga wersja to comber faszerowany wędzoną słoniną w sosie z jabłka szarej renety, z suszonymi śliwkami i cebulą – opowiada prezes KGW Łomazy, Ewelina Wołosowicz. Gospodyni podkreśla, że potrawy z dziczyzny panie przygotowały według autorskiego przepisu.

Z obecności na tym wyjątkowym wydarzeniu cieszą się też członkinie KGW w Czosnówce. – Na takim konkursie jesteśmy po raz pierwszy. Cieszymy się, że przygotowany przez nas gulasz smakował gościom. Atmosfera jest cudowna. Bardzo dziękujmy organizatorom za zaproszenie i wspaniałe nagrody – mówi Anna Abramowska z KGW w Czosnówce.

Koła gospodyń wiejskich to serce lokalnego życia
 

Potrawy oceniała komisja konkursowa składająca się z wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, posła Dariusza Stefaniuka, skarbnik gminy Rokitno Pauli Horak i Tomasza Byliny. 

– Konkurs „Smaki dziczyzny – jeleń w różnych odsłonach” to okazja, żeby się spotkać. To świetna inicjatywa i doskonała okazja, aby pielęgnować nasze tradycje: i te myśliwskie, i te kulinarne. Dobrze, że możemy się wreszcie wspólnie spotykać po okresie pandemii. Widać, że jest duża potrzeba takich spotkań i rozmów, a wiadomo że koła gospodyń wiejskich to serce lokalnego życia. To również wspaniałe tradycje kulinarne, taneczne, muzyczne, piękne stroje i rękodzieła – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Komisja konkursowa postanowiła wszystkim uczestnikom przyznać ex aequo pierwsze miejsca. KGW wyjechały z Rokitna z mnóstwem nagród. Wśród nich były podgrzewacze do potraw na wkłady olejowe, książki, flagi, dyplomy i podziękowania za udział w konkursie od starosty bialskiego Mariusza Filipiuka.

Spotkanie w Rokitnie uświetniły lokalne zespoły ludowe – „Olszyna” z Olszyna i „Czeremcha” z Cieleśnicy oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia czar”. Nie zabrakło smacznej wędliny z dziczyzny, bigosu myśliwskiego, pieczonego dzika i słodkości

– To było pierwsze tego typu spotkanie, ale na pewno nie ostatnie. Cieszę się, że mogliśmy się razem spotkać i w tak miłej atmosferze spędzić czas. Na pewno będziemy rozwijać konkurs i zapraszać coraz więcej kół do udziału – dodaje na koniec Jacek Szawczuk.

W konkursie wzięły udział:

Gmina Biała Podlaska:

– KGW Czosnówka,

– KGW „Grabanowskie Pokolenia na Obcasach” Kolonia Grabanów,

Gmina Janów Podlaski:

– KGW Bubel Granna,

– KGW Werchliś,

Gmina Konstantynów:

– KGW Kolonia Komarno,

Gmina Leśna Podlaska:

– KGW Droblin,

– KGW Witulin,

Gmina Łomazy:

– Huszcza Pierwsza KGW „Mazurki”,

– KGW Łomazy,

Gmina Rokitno:

– KGW Cieleśnica,

– KGW Cieleśnica – Pałac,

– KGW Olszyn.

źródło: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/22736,te-panie-przyrzadzaja-najpyszniejsze-dania-z-dziczyzny-w-sobote-gotowaly-w-rokitnie-zdjecia?fbclid=IwAR0gv14BNgpEjEVVCVK3q8NOmSVKSb7GnWlOWWvBeHUBZb8shk1Kp990JAM

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *