KGW z Sąsieczna, Cierpic, Dzikowa i Obór będą wspierać seniorów

Aktualności KUJAWSKO-POMORSKIE

Do 1. edycji programu “Danie wspólnych chwil” zakwalifikowało się kilka Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu toruńskiego – Sąsiedzkie Klimaty z Sąsieczna, Nowoczesne Gospochy z Cierpic, Koło Gospodyń Wiejskich w Oborach oraz KGW Dzikowianki z Dzikowa. Przypominamy, że Dzikowianki triumfowały w konkursie, zorganizowanym w ramach edycji pilotażowej programu.

“Danie wspólnych chwil” to program realizowany przez Fundację Biedronki, którego ambasadorem jest Jakub Kuroń. Program realizuje ideę posiłków wspólnotowych dla osób starszych, zagrożonych samotnością. Skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, które mają za zadanie zorganizować dla seniorów – przy wspólnym stole – kilka cyklicznych spotkań integracyjnych. KGW, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na dofinansowanie od Fundacji Biedronki na zakup produktów, niezbędnych do przygotowania posiłków na spotkania. Celem programu jest aktywizacja osób starszych i wzmocnienie ich obecności w lokalnej wspólnocie.

Do tej pory zorganizowano edycję pilotażową programu, która trwała od października 2022 r. do stycznia 2023 r. Wzięło w niej udział 90 Kół Gospodyń Wiejskich, które zorganizowały ponad 320 spotkań dla seniorów z lokalnej społeczności i przygotowały dla osób starszych ponad 9 tys. posiłków. W trakcie edycji pilotażowej zorganizowano także konkurs dla KGW, które miały promować ideę programu oraz swoje działania dla seniorów. Zwycięzcą konkursu okazało się KGW Dzikowianki z Dzikowa w gminie Obrowo. W nagrodę Dzikowianki pojechały do Warszawy na warsztaty kulinarne, prowadzone przez Jakuba Kuronia.

Pierwsza edycja programu ruszyła w marcu i potrwa do lipca 2023 r. Weźmie w niej udział maks. 750 KGW z całej Polski. Fundacja Biedronka przekaże im e-kody do wykorzystania na zakupy w sklepach sieci. Za otrzymane dofinansowanie będzie można zakupić produkty, niezbędne do przygotowania posiłków na seniorów. KGW mają za zadanie zorganizować od 3 do 5 spotkań dla seniorów w odstępie min. 21 dni. Do programu mogły zgłaszać się zarejestrowane KGW, które następnie będą składać sprawozdania ze swojej działalności w ramach programu.

Pragniemy zaprosić seniorów na comiesięczne wspólne posiłki, ponieważ wiemy, że często nie mają już sił i ochoty gotować, a co dopiero dbać o wartościowe odżywianie. Spożywanie posiłków w pojedynkę dotkliwie przypomina o braku osoby, z którą mogą je dzielić. Smaczny i apetycznie wyglądający obiad, w przyjaznej atmosferze i miłym towarzystwie jest odpowiedzią na wiele bolączek współczesnego seniora. Chcielibyśmy, aby poczuli się zauważeni, docenieni i zaangażowani w życie społeczności – czytamy na stronie programu.

Do 1. edycji programu zakwalifikowało się KGW Sąsiedzkie Klimaty z Sąsieczna (gmina Obrowo), Koło Gospodyń Wiejskich w Oborach (gmina Obrowo) oraz KGW Nowoczesne Gospochy (gmina Wielka Nieszawka). Weźmie w nich także udział KGW Dzikowianki z Dzikowa (gmina Obrowo).

Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli integrować naszych lokalnych seniorów z gminy Oborowo oraz spędzić z nimi wspólne chwile. Zrobimy wszystko, aby chwile, które spędzą z nami, zostały jak najdłużej w ich pamięci! I oczywiście postaramy się, żeby było zdrowo i pysznie! – komentuje KGW Sąsiedzkie Klimaty z Sąsieczna.

Idea spotkań przy wspólnym posiłku jest nam szczególnie bliska i jesteśmy niezmiernie szczęśliwe, że będziemy mogły te wspólne chwile razem z Fundacją Biedronki Wam podarować – dodają KGW Nowoczesne Gospochy.

Szczegóły działań, podejmowanych przez lokalne KGW w ramach programu, pojawią się wkrótce w ich mediach społecznościowych. KGW Dzikowianki już ogłosiły, że pierwsze organizowane przez nie spotkanie odbędzie się 30 kwietnia – w spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni seniorzy.

Źródło: https://pozatorun.pl/wiadomosci/kgw-z-sasieczna-cierpic-i-dzikowa-beda-wspierac-seniorow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *