Koło Gospodyń Wiejskich z Salaty bierze udział w konkursie Innowatorów Wsi. Znamy ich wyjątkowe przepisy.
Stowarzyszenie Innowatorów Wsi odwiedziło Koło Gospodyń Wiejskich z Salaty. Odcinek rozpoczął się ciekawą sugestią prowadzącego:
Znajdujemy się w miejscowości Salata. To bardzo dziwna, ale równie smaczna nazwa. Podobno kiedyś była to wieś Sałata pochodząca od nazwiska jej założyciela. Witamy zatem Jadzię i Kasię z KGW Salata.
Następnie wszyscy przeszli razem do przygotowywania składników, a Jadzia i Kasia z Koła Gospodyń Wiejskich Salata opowiedziały o zaplanowanych przez nie posiłkach:
My dzisiaj skupimy się na drobiu, a dokładnie kurczaku i gęsi. Najpierw przygotujemy rosół, czyli bardzo tradycyjne danie, które aktualnie jemy zazwyczaj w niedziele. Następnie przygotujemy pieczoną gęś kielecką. Zapraszamy do wspólnego gotowania.
Później przez kolejne 13 minut filmu prowadzący kanału wraz z działaczkami z Salaty gotowali wspólnie dwie wybrane przez Koło Gospodyń Wiejskich potrawy.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Salaty na rosół wiejski
Składniki na 8–10 porcji:
- 1,5–2 kg kurczaka wiejskiego
- 3 średniej wielkości marchewki
- 1 duża pietruszka
- 1 średni seler
- 1 por
- pęczek natki pietruszki
- 1 cebula (duża)
- trzy gałązki świeżego lubczyku, maggi
- sól, pieprz czarny
Do garnka większego niż kurczak, wlewamy zimną wodę i delikatnie wkładamy drób. Gdy kurczak wystaje z wody uzupełniamy jej ilość do zakrycia mięsa. Dodajemy umyte i obrane korzenie pietruszki, selera, marchew w całości oraz por i uzupełniamy wodą. Obraną cebulę przypalamy nad ogniem i w całości umieszczamy z pozostałymi składnikami. Dodajemy 10 ziarenek pieprzu. Ustawiamy garnek na palniku i pilnujemy do zagotowania. W trakcie gotowania, zbieramy szumowiny z wierzchu, najlepiej cedzakiem, żeby nie zebrać tłuszczu. Zmniejszamy ogień do minimum, tak aby wywar tylko delikatnie i wolno „bulgotał”. To pozwoli uzyskać czysty i klarowny rosół.
Po dwóch godzinach gotowania wywaru solimy go wedle uznania, dodajemy nać pietruszki i lubczyk oraz maggi dla uzyskania lepszego smaku. Gotujemy od 3 do 4 godzin na bardzo wolnym ogniu, nie zakrywamy podczas gotowania, ponieważ spowodowałoby to mętnienie rosołu.
Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Salaty na gęś kielecką, pieczoną i nadziewaną jabłkami
Składniki na 8 porcji:
- 3–3,5 kg gęsi kieleckiej
- 1 kg jabłek (szara reneta)
- 2 łyżki świeżego majeranku
- sól
Gęś płuczemy, osuszamy, wycinamy kawałki tłuszczu. Nacieramy majerankiem i solą, odstawiamy na minimum godzinę – im dłuższy czas marynowania, tym lepiej. Gęś można marynować nawet całą noc. Przygotowujemy jabłka, myjemy, kroimy w ćwiartki, wydrążamy gniazda, możemy zostawić skórkę. Jabłka oprószamy majerankiem, po czym nadziewamy gęś. Całość wkładamy do żaroodpornego zamkniętego naczynia. Nagrzewamy piekarnik do 180°C. Czas pieczenia szacujemy względem wielkości tuszy – około 3 kg to 3 godziny pieczenia.
Od czasu do czasu polewamy tuszę gęsim tłuszczem, wytapiającym się z mięsa do brytfanki. Obracamy gęś w brytfance podczas pieczenia. Ostatnią godzinę najlepiej jest piec gęś piersią skierowaną do dołu, aby nabrała jak najwięcej soków. Po wyznaczonym czasie nie wyjmujemy gęsi od razu, trzymamy pod przykryciem w wyłączonym piekarniku, aby odpoczęła po pieczeniu i wciągnęła soki wytopione w trakcie duszenia. Gęś podajemy z pieczonymi jabłkami i ziemniakami.