„Światy” na Boże Narodzenie

Aktualności

„Światy”to najstarsza polska dekoracja świąteczna. Mały wiele kształtów, jednak najczęściej tworzono je jako kulę ziemską, będącą symbolem panowania nowonarodzonego Chrystusa nad światem.

„Światy”, zwane także „wilijkami” (wykonywano je  zwykle w wigilię Bożego Narodzenia), to przestrzenne ozdoby składające się z wielu elementów i warstw. Powstawały z wyciętych elementów opłatka, które łączyło się śliną. Robiono je w kształcie rozet, półksiężyców, gwiazd, lub kołysek dla mającego się narodzić Jezusa. Najczęściej jednak przybierały formę kuli ziemskiej, a więc świata, którego narodzony w Betlejem Chrystus został królem.

Zwykle występowały jako samodzielna ozdoba. Wieszano je nad stołem, na belkach stropowych, w świętym kącie lub przy wizerunkach świętych. Mocowano je na lnianych niciach lub końskim włosiu, aby poruszały się przy najmniejszym ruchu powietrza. Z czasem zaczęły zdobić także podłaźniczki, a potem choinki.

Domownicy wnikliwie obserwowali „światy”, aby wyczytać z nich przyszłość. Jeśli przez dłuższy czas ozdoby  zachowywały swój pierwotny wygląd, nie kruszyły się, nie lęgły się w nich robaki, oznaczało to pomyślny rok dla rodziny.

„Światami” dekorowano na Święta Bożego Narodzenia wnętrza szlacheckich domów od przełomuXVII i XVIII wieku, a stąd moda na tworzenie dekoracji z opłatka rozpowszechniła się wśród chłopów. Na polskich wsiach wykonywano je jeszcze w połowie XX wieku, dziś dekoracja jest rzadkością.

Sztuka tworzenia światów jest pielęgnowana w muzeach etnograficznych. Wiele z nich próbuje wskrzesić umiejętność wykonywania tej charakterystycznej tylko dla naszego kraju dekoracji świątecznej poprzez organizowanie warsztatów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *