Czas na aplikowanie do Konkursu Karpackie Inicjatywy Lokalne edycja 2024 został przedłużony. O dofinasowanie można aplikować do 6 maja.
Celem konkursu na karpackie inicjatywy lokalne jest zwiększenie zaangażowania młodych organizacji i grup nieformalnych w życie publiczne przez realizację lokalnych inicjatyw karpackich związanych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polskiej części regionu karpackiego (województwo śląskie, małopolskie, podkarpackie). Realizacja inicjatyw powinna przyczyniać się do:
- podtrzymywania tradycji narodowej,
- rozwoju świadomości narodowej i obywatelskiej,
- zwiększania aktywności obywatelskiej mi.in. wśród osób młodych, seniorów,
- promowania postaw proekologicznych wśród odbiorców projektu.
W konkursie na realizację karpackich inicjatyw lokalnych mogą startować;
- Młoda organizacja pozarządowa to organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (dalej: UoDPPioW, mająca siedzibę na obszarze projektu oraz, która została wpisana do KRS lub właściwego rejestru nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację. Ponadto, roczny przychód takiej organizacji za poprzedni zakończony rok obrotowy jej funkcjonowania nie może przekraczać 50 tys. zł.
- Grupy nieformalne to nie mniej niż trzy osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, wspólnie realizujące lub chcące realizować działania w sferze pożytku publicznego, a nieposiadające osobowości prawnej. Grupa taka może ubiegać się o wsparcie realizacji lokalnego przedsięwzięcia mieszczącego się w sferze zadań publicznych określonej w art. 4 UoDPPiW samodzielnie (bezpośrednio) lub wspólnie z inną organizacją pozarządową (tzw. patronem).
Obszar dostępny dla realizacji inicjatyw pokrywa się z obszarem stosowania Ramowej Konwencji o Ochronie i Zrównoważonym Rozwoju Karpat (Konwencji Karpackiej) w Polsce.Zasięg stosowania Konwencji Karpackiej w Polsce jest określony granicami administracyjnymi 200 gmin: 15 gminmiejskich, 37 gmin miejsko-wiejskich i 144 gmin wiejskich położonych w 28 powiatach, oraz 4 gmin – miast na prawach powiatu, w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim.Został on szczegółowo opisany w regulaminie ; https://procarpathia.pl/projekty/projekty-krajowe/karpackie-inicjatywy-lokalne?view=article&id=1021:dokumentacja-konkursowa-edycja-2024&catid=78
Zgłaszane inicjatywy powinny być projektami miękkimi, przyczyniającymi się do osiągniecia celu konkursu, mogą mieć różną formę, np.:
• zajęcia edukacyjne,
• warsztaty,
• seminaria,
• wydarzenia integrujące różne grupy społeczne (np. grupy etniczne, młodzież, seniorów),
• opracowanie kampanii edukacyjno-informacyjnych,
• wspólne działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i inne.
I nabór Ogłoszenie i wyłonienie inicjatyw:I-II kw. 2024 r. Realizacja i rozliczenie inicjatyw: II-IV kw. 2024 r.
Budżet: 200 000 PLN Min. 20 inicjatyw
Wypełniony komputerowo wniosek, należy przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej. Decyduje data i godzina dostarczenia wniosku na adres: karpackie.inicjatywy@procarpathia.pl.
W tytule wiadomości należy wpisać tytuł inicjatywy, w treści nazwę organizacji pozarządowej lub/i grupy nieformalnej.
Kontakt w sprawie naboru: karpackie.inicjatywy@procarpathia.pl.
Konkurs na karpackie inicjatywy lokalne jest częścią zadania pn. „Karpackie inicjatywy lokalne”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia” (Operatora projektu) sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 na podstawie umowy nr 23/III/2.