“Dziedzictwo kulturowe”, czyli o tym, jak to robią inni

Aktualności

Projekt edukacyjny „Jak to robią inni” przygotowany i zrealizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach został wysoko oceniony i otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych z programu Erasmus+ Edukacja Dorosłych. To prawdopodobnie pierwszy przypadek dofinansowania projektu prowadzonego przez KGW z programu Erasmus.

W projekcie uwzględniono trzy wyjazdy zagraniczne: do czeskiego miasta Vrchlabí, do Sużan na Litwie i do miasteczka Mayrhofen w austriackim Tyrolu. W trakcie wyjazdów partnerskie organizacje mysłakowickich gospodyń wiejskich przekazały im rozległą wiedzę zarówno o własnych tradycjach, jak i o swoich metodach pracy.

Każdy wyjazd był poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Członkinie KGW wzięły udział w warsztatach: „Warto poznać miasto Vrchlabi”, „Dzień z kulturą i tradycjami litewskimi” i „Tyrolskim śladem”. Odwiedziły też Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, by zapoznać się z historią Dolnego Śląska i zwyczajami ludności przybywającej na Ziemie Odzyskane po II wojnie światowej. Wycieczka do Austrii stała się doskonałą okazją do odświeżenia kontaktów z miastem Mayrhofen. Społeczność tyrolska ofiarowała delegacji z Polski świecę upamiętniającą ucieczkę protestantów z Tyrolu do Mysłakowic. Została ona uroczyście zapalona 31 sierpnia pod pomnikiem Johanna Fleidla, na pamiątkę dnia, w którym 185 lat temu Tyrolczycy opuścili swe domy.

Przygoda z projektem trwała ponad dwa lata, a inspiracją była potrzeba zgłębienia naszego dziedzictwa kulturowego – informuje KGW w Mysłakowicach.

Wkrótce ukaże się publikacja „W poszukiwaniu tradycji”, w której przedstawione będą nie tylko działania zrealizowane w ramach projektu, ale także  wspomnienia członkiń KGW, dokumentujące wyniesione z domu zwyczaje. Opowieści te uzupełnione będą przepisami kulinarnymi na tradycyjne potrawy, a całość stanie się świadectwem różnorodności kulturowej w Kole Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach.

Więcej na: https://www.jelonka.com/dziedzictwo-kulturowe-czyli-o-tym-jak-to-robia-inni-111169

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *