Sukces KGW Strzebielewo. W Bitwie Regionów zaprezentowały „gąska na szarej, szara na gąsce”

Aktualności POMORSKIE

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie reprezentowało województwo zachodniopomorskie w krajowym finale Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „BITWA REGIONÓW”, organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Potrawa, którą prezentowało KGW w Strzebielewie, to „gąska na szarej, szara na gąsce”.

Sam udział naszego Koła, wśród 16 Kół KGW z Polski był dla nas ogromnym wyróżnieniem – powiedziała nam Jolanta Krekora z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie, gmina Dolice. Nasz produkt „gąska na szarej, szara na gąsce” to przepis przekazywany od pokoleń, a dotarł do nas z Galicji. Składa się na niego gęsina, gruszka szara, ogórek i przyprawy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie powstało w 1985 roku i liczyło wówczas 25 członkiń. Panie z KGW brały udział w licznych konkursach, kursach, pokazach, organizowały wieczorki, zabawy i spotkania mieszkańców wsi Strzebielewo. Po dziesięciu latach działalności z powodu braku miejsca do organizowania spotkań zawiesiły swoją działalność. Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebielewie reaktywowało się i zostało wpisane w 2019 roku do rejestru prowadzonego przez ARiMR i pozyskało dostępne fundusze. Otrzymane środki finansowe przeznaczono na wynajęcie salki katechetycznej, w której przeprowadzono szereg prac remontowo-budowlanych. Ponadto wyposażono pomieszczenie kuchenne w meble oraz sprzęt AGD. Z czasem doposażono salkę w naczynia kuchenne, sprzęt produkcyjny, stoły, krzesła, meble.

Początki działalności nie należały do łatwych – dodaje Jolanta Krekora. Członkinie miały sceptyczne podejście do przygotowywania oraz pokazywania swoich potraw w konkursach. Dopiero udział i wygrana w zorganizowanym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, podczas którego KGW w Strzebielewie zdobyło dwa pierwsze miejsca za przygotowane produkty „Zakwas grzybowy” i „Ogórki kiszone”, dało wiarę w siebie.

Corocznie Panie przygotowują i sprzedają 150 słoików ogórków kiszonych. Obecnie oferują do kupna ogórki kiszone i zakwas buraczany. Aktualnie mają sześć produktów, które otrzymały pierwsze miejsca w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów Pomorza Zachodniego”. Są to: ogórki kiszone, zakwas grzybowy, kwas buraczany, ocet z papierówki, gruszki w occie, tort weselny z fasoli z orzełkiem.

Każdy produkt ma swoją historię, która została przywieziona z różnych regionów dawnej Rzeczpospolitej, którą stworzyli mieszkańcy Strzebielewa. Niektóre z nich zostaną wpisane na listę produktu regionalnego. Za pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie ich przyszłym pokoleniom 31 sierpnia 2021 r. na ogólnopolskich dożynkach w Bobolicach pod hasłem „Wdzięczni Polskiej Wsi” premier Mateusz Morawiecki wręczył KGW Strzebielewo medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. To wielki zaszczyt i radość, że zostali docenieni.

Obecnie działalność skupia się na cotygodniowych spotkaniach, na których omawiane są sprawy bieżące, wymieniane są różne doświadczenia i planują pracę – mówi Krekora. KGW w Strzebielewie czynnie włączała się w prace związane z przygotowaniem Dnia Kobiet, Dnia Matki, festynów parafialnych, dożynek wiejskich, gminnych i wojewódzkich.

Tak szeroka i aktywna działalność jest możliwa, bo grupę tworzą ludzie obdarzeni licznymi talentami, chętnie poświęcający swój wolny czas, mający drugi dom w szeregach Koła. Nie bez znaczenia jest wsparcie Wójta Gminy Dolice, licznych sympatyków, dobroczyńców Koła i społeczności lokalnej. W tak przyjaznym środowisku tworzy się nowa historia, która mamy nadzieję przetrwa jeszcze wiele długich lat, przynosząc dobre owoce prowadzonej działalności społeczeństwu.

źródło: https://stargard.naszemiasto.pl/sukces-kgw-strzebielewo-w-bitwie-regionow-zaprezentowaly/ar/c17-9154481?fbclid=IwAR1ISNtCfXjNTmCJjms6sMOvcCHEPbUj6IOAlCO63D_SRSq92-0Lpbs7P-g

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *