Rozmowa Tygodnika Starachowickiego z Redaktorem Naczelnym naszego Portalu.

Aktualności ŚWIĘTOKRZYSKIE

Rozmowa z Łukaszem Korusem, Starachowiczaninem i redaktorem naczelnym nowo powstałego portalu dedykowanego Kołom Gospodyń Wiejskich dla Tygodnika Starachowickiego oraz Skarżyskiego.

1. W jaki sposób zrodził się pomysł powstania portalu kolagospodynwiejskich.org?

Pomysł zawiązania organizacji dla Kół Gospodyń Wiejskich zrodził się podczas spotkań zainicjowanych przez panią minister Annę Krupkę z przedstawicielami kół w województwie świętokrzyskim. Odbyliśmy szereg spotkań w różnych miejscowościach naszego regionu. Łącznie w formie zorganizowanej spotkaliśmy się z ponad 700 osobami z ponad 250 różnych KGW. Największe z nich miało miejsce w Jędrzejowie, gdzie na zaproszenie odpowiedziało aż 220 osób. Spotkania miały na celu analizę potrzeb tych wspaniałych organizacji. Przeprowadziliśmy badania ankietowe a także daliśmy wszystkim możliwość swobodnej wypowiedzi. Na bazie tych spotkań dotyczących potrzeb kół powołana została apolityczna organizacja – Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, która w swoim założeniu stanowić ma pomoc i wsparcie dla działalności statutowej Kół Gospodyń Wiejskich. Narzędziem, które ma pomagać w realizacji wytyczonych celów ma być m.in. tworzony Portal, który dedykowany jest tematyce tylko i wyłącznie KGW. Dla mnie osobiście praca w sieci nie ma dużych tajemnic, a ponieważ widzę duży sens w pomaganiu Kołom Gospodyń i Gospodarzy to po prostu jestem. Przypomnę, że jestem przecież dziennikarzem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zdobyłem także kilkuletnie doświadczenie jako redaktor naczelny lokalnych gazet w Starachowicach. W czasie pandemii udało się też stworzyć grupy sprzedażowe w mediach społecznościowych, które powstały z mojej inicjatywy w całym regionie – do dziś bardzo dobrze funkcjonuje na facebooku grupa „Targ Starachowice”. To wszystko są doświadczenia, które w jakiś sposób ułatwiły decyzję o zaangażowaniu mojej osoby w ten projekt. Bardzo się cieszę, że w tą inicjatywę zaangażowana jest także moja żona, która jest w Kole Gospodyń Tumlinanki a także kieruje Parkiem Etnograficznym w Tokarni, tak bliskim kulturze ludowej uosabianej przez KGW.

2. Co oferuje portal i jakie korzyści płyną z jego użytkowania?

Portal ma na bieżąco informować o działalności KGW, ciekawych pomysłach, projektach, sukcesach a dzięki temu stanowić źródło inspiracji dla kolejnych dobrych inicjatyw. Zamierza także informować o nowych konkursach, grantach i możliwościach dotacyjnych. W zakładce kalendarium zamieszczane mają być informacje o przyszłych wydarzeniach w których koła mogą wziąć udział. Baza wiedzy na Portalu stanowić ma zbiór przydatnych informacji dla KGW ale także zbiór przydatnych dokumentów, które są użyteczne w codziennych potrzebach funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich. Intencją Portalu jest tworzyć kompendium wciąż aktualizowanej wiedzy przydatnej w działalności KGW, dlatego zespół prawny będzie wciąż powiększał zasoby tej zakładki.

Drugą po informacyjnej funkcjonalności ma być kwestia sprzedażowa. W zakładce Sprzedaż Lokalna znajdą Państwo mapkę z zarysem województw i powiatów. Gdy wybierzecie interesujący Was rejon Polski pojawią nam się Koła Gospodyń Wiejskich, które sprzedają swoje produkty i posiadają swoją ofertę sprzedażową. Naszą intencją jest promować oferty sprzedażowe KGW i łączyć je z klientami mieszkającymi w okolicy. Wspieramy lokalną przedsiębiorczość Kół Gospodyń Wiejskich i chcemy kłaść duży nacisk na Państwa promocję w tym zakresie. Dodatkowo tworzony jest sklep internetowy, gdzie produkty KGW będą dostępne dla całego kraju. Znaleźć się tam też mają produkty, które mogą zainteresować same koła.

3. Brzmi jak naprawdę duży projekt

Bo tak w istocie jest. W samym województwie świętokrzyskim jest przeszło 750 kół a w całym kraju ponad 12.000. Stworzenie organizacji dla takiej grupy docelowej to bardzo duże wyzwanie, ogrom pracy i czasu potrzebnego do realizacji. Jest to projekt długofalowy, na lata i trzeba do niego podejść z pokorą. Ale daje satysfakcję ponieważ od samego początku oddźwięk jest bardzo dobry a Koła Gospodyń to naprawdę wspaniali ludzie, zarówno kobiety jak i mężczyźni. To zaszczyt móc zrobić dla nich coś dobrego.

4. Jakie są plany i zamierzenia związane z portalem?

Jeśli chodzi o Portal, to przede wszystkim dbać być był źródłem cennej i aktualnej wiedzy. Pamiętajmy jednak, że Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich to nie tylko Portal ale także struktura i biuro.  Jako Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich zapraszamy do współpracy i współdziałania wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich, lokalne związki kół a także organizacje działające na rzecz KGW w Polsce. Bardzo chętnie włączymy się także w Państwa inicjatywy, będziemy przedstawiać własne i zapraszać Państwa do udziału. W miarę możliwości pomagać będziemy także w aspektach księgowych, prawnych czy dotacyjnych. Chcemy stanowić wsparcie i pomoc w realnych potrzebach. Dlatego już dziś zachęcam do wypełnienia formularza członkowskiego na naszym Portalu i dołączenia do naszej inicjatywy.  Koła Gospodyń Wiejskich to opoka każdej wiejskiej społeczności. Pielęgnują tradycję, integrują, uczestniczą w akcjach charytatywnych, ale przede wszystkim z pasją działają na rzecz swojego środowiska oraz społeczności lokalnej. Warto im pomagać dlatego serdecznie Wszystkich do tego projektu zapraszam.

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *