Jabłko – symbol gospodyń z Gośniewic

Aktualności MAZOWIECKIE

W sercu największego sadu Europy, w powiecie grójeckim, leży niewielka miejscowość Gośniewice. W 2019 roku powstało tam koło gospodyń wiejskich. Jego młode członkinie realizują szereg działań integrujących lokalną społeczność. Promują małą ojczyznę z jej symbolem – jabłkiem – na czele.

Potrafią tworzyć prawdziwe kulinarne cuda. I nie chodzi tylko o wyjątkowy smak potraw autorstwa gospodyń z Gośniewic (powiat grójecki, gmina Jasieniec), ale i artystyczny sposób ich podania. Oryginalne wyroby cieszą się coraz większym powodzeniem. Członkinie KGW otworzyły własny sklepik, zaś wkrótce wypłyną na szersze wody.

Jesteśmy nowoczesnym kołem. Zwołujemy się na Messengerze, bo tak jest najszybciej – wyjaśnia Monika Martyniak, przewodnicząca.

KGW Gośniewice z jabłkiem w herbie

Zanim zawiązały koło, większość z nich się znała tylko z widzenia. Tym, które niedawno się osiedliły, było najtrudniej. Trzydniowy integracyjny wyjazd do SPA okazał się strzałem w dziesiątkę. Możliwość skorzystania z zabiegów pielęgnacyjnych i posmakowania lokalnej kuchni okazała się nie lada atrakcją. Jednak największą przyjemność sprawiły paniom wieczorne rozmowy przy lampce wina.

Poznałyśmy się bliżej i zaprzyjaźniłyśmy. Wspaniała przygoda, którą chciałybyśmy kiedyś powtórzyć – mówią.

Przekonały się, że mają nietypowe pasje i talenty. Wspólnym mianownikiem różnorodnych umiejętności gospodyń okazało się gotowanie.

Mieszkamy w sadowniczym sercu Polski, a to zobowiązuje – przyznaje Monika Fruba. – Głównym składnikiem większości naszych produktów jest więc jabłko wspólne dobro naszego regionu. Pokazujemy, jak niebanalne połączenia smaków możemy stworzyć, wykorzystując w kuchni ten popularny owoc.

W 2020 roku panie wzięły udział w projekcie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. skierowanym do kół gospodyń wiejskich z powiatu. Jego celem miało być działanie promujące region. Pomysłowa grupa członkiń KGW z Gośniewic nie miała wątpliwości – pomyślały, że kupią niewielkie słoiki, w które zapakują przetwory ze swoich sadów i opatrzą je marką „Smaki Gośniewic”.

– Rok później złożyłyśmy wniosek o dotację na rozwinięcie działalności – opowiada przewodnicząca. – Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu kolejny raz od Stowarzyszenia W.A.R.K.A. a potem od samorządu województwa mazowieckiego oraz powiatu grójeckiego, stworzyłyśmy wyjątkowe miejsce, gdzie możemy przygotowywać oraz sprzedawać nasze wyroby – nasz włas­ny sklepik!

Potrawy jako certyfikowane produkty lokalne

Siedziba koła mieści się w pomieszczeniu użyczonym przez druhów z OSP. Od 2021 roku na terenie lokalu działa sklepik otwarty raz w tygodniu, w piątki. Na regałach wyeksponowane są artystycznie udekorowane słoiki, butelki i koszyki pełne lokalnych przysmaków. Produkty opatrzone są etykietą z informacją o zawartości. „Galaretka z imbirem”, „Taniec Antosi z białą czekoladą” czy „Złoto regionu”. Uwagę przyciągają te przyozdobione rafią, tasiemkami i suszonymi plastrami owoców.

Największym zainteresowaniem cieszą się kosze podarunkowe. Przed świętami jest na nie prawdziwy boom – cieszy się Monika Fruba. – Efekt naszych starań to wypadkowa talentów. Jedna zajmuje się ozdabianiem ciast, druga ma smykałkę do wymyślania przepisów, inna aranżuje nasze stoisko, które zawsze przyciąga tłumy.

Wśród specjałów, z którymi walczą o laur pierwszeństwa w konkursach kulinarnych, jest m.in. „Taniec Antosi z białą czekoladą” i „Bigos królowej Bony”. Ten pierwszy to dżem z antonówki z białą czekoladą i prawdziwą wanilią. Druga potrawa również ma w swoim składzie jabłko. Kulinarnym hitem koła z Gośniewic jest zupa „Polewka Prasłowian”, nawiązująca do historii miejscowości. Podczas prac archeo­logicznych znaleziono bowiem we wsi ślady osady łużyckiej – Prasłowian.

Cztery z naszych potraw to certyfikowane produkty lokalne – mówi Monika Martyniak. – Bigos i zupa znalazły się na podium wojewódzkiego półfinału plebiscytu „Polska od kuchni”.

źródło: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/wies-i-rodzina/jablko-symbol-gospodyn-z-gosniewic/?fbclid=IwAR2SVxXJ96MrrH9w8VjFbjSPXK6nuEWmKLPAXLVY3q6gIRKFmNsELMFbPxc

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *