KGW w Sławkach zaprasza w kulinarną podróż

Aktualności

Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkach na Pomorzu mimo, że działa od stosunkowo niedawna jest bardzo aktywnym Kołem. Tym razem zaprasza na WĘDRÓWKĘ KRAJOZNAWCZĄ z przewodnikiem Wanoga Piotr Kowalewski oraz warsztaty kulinarne – KUCHNIA DWORSKA NA BOGATO prowadzone przez Sylwia Chwastowe Pole. O tym skąd zrodził się pomysł na takie aktywności opowiadają w wywiadzie dla naszego portalu.

1. Skąd pomysł na takie wydarzenie?

Od kilku lat zajmujemy się edukacją międzypokoleniową w zakresie Zielarstwa. Uczymy jak wykorzystać dziko rosnące lokalnie rośliny w kuchni i nie tylko. Podczas wydarzeń które organizujemy lokalna społeczność integruje się oraz następuje międzypokoleniowa wymiana doświadczeń związana z zielarstwem, gotowaniem itp. Aby uatrakcyjnić i zaciekawić uczestników postanowiliśmy wzbogacić warsztaty wędrówkami o tematyce historyczno-przyrodniczej. Dzięki temu uczestnicy poznają nie tylko infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną naszej gminy Somonino, ale także ciekawe historie związane z odwiedzanymi miejscami. Będzie to dla Nich doskonała możliwość spróbowania swoich sił podczas przygotowywania posiłków i odkrywania nowych smaków.

2. Co będzie się działo podczas wydarzenia?

Podczas organizowanych wydarzeń odbędą się dwie piesze wędrówki krajoznawcze z przewodnikiem o tematyce historyczno-przyrodniczej. Ponadto każde spotkanie zostanie wzbogacone o tematyczne warsztaty kulinarne. Pierwsza wędrówka to spacer w kierunku Trątkownicy, gdzie znajduje się kilka kurhanów, zwanych „Kamiennym Weselem”. Legenda głosi, że w zamierzchłych czasach jechał orszak weselny z kościoła w Żukowie do Karczmy w Trątkownicy. Weselnicy zamarudzili po drodze i byli bardzo spóźnieni. Zniecierpliwione kucharki przygotowujące przyjęcie wypowiedziały życzenie „Abyście się wszyscy w kamień zamienili”. W tym momencie całe wesele, jadące przez las skamieniało. W rzeczywistości kamienne kręgi i kurhany stanowią cmentarzysko – namacalny ślad bytności na tych terenach plemienia Gotów. Kolejnym punktem pieszej wędrówki będzie dawny majątek dworsko-parkowy w Borczu. Historia tego miejsca jest równie ciekawa, a pierwsze zapiski sięgają XV wieku. Obecnie znajduje się tam rzemieślniczy browar. Uczestnicy po spacerze pod czujnym okiem prowadzącej na  świeżym powietrzu przygotują pięć potraw z kuchni dworskiej. Mając na uwadze tematykę warsztat zatytułowano: „Kuchnia dworska na bogato”. W skład przygotowanego posiłku będzie wchodziła: przystawka, pierwsze
danie, deser oraz napoje, które przygotują uczestnicy. Dania będą przygotowane na świeżym powietrzu na ognisku bez użycia prądu. Na drugą wędrówkę zaplanowano spacer po wsi Połęczyno, gdzie
uczestnicy odwiedzą Kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli, a także symboliczne miejsce oznakowania granicy między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk. Ponadto zaplanowano spacer wokół jeziora Połęczyńskiego.
Podczas trwającej wędrówki przewodnik będzie raczył uczestników ciekawymi opowieściami historycznymi i przyrodniczymi. Po wędrówce na uczestników w Parku Wiejskim będzie czekał kolejny ekspert, który
poprowadzi kulinarne warsztaty zatytułowane „Azja nad wodą”. W skład przygotowanego posiłku będzie wchodziła także przystawka, zupa, danie główne, deser oraz różne rodzaje lemoniad. Dania będą
przygotowane jak podczas pierwszego spotkania na świeżym powietrzu ogniu bez użycia prądu.

3. Do kogo jest skierowane?

Wydarzenie w głównej mierze skierowane jest do mieszkańców gminy Somonino, którzy nie mają dostatecznych możliwości uczestnictwa w aktywnym wypoczynku na terenie gminy. W warsztatach mogą wziąć także inne zainteresowane osoby z pobliskich miejscowości, ale pod warunkiem, że będą wolne miejsca. Zgodnie z naszym regulaminem to mieszkańcy gminy Somonina mają pierwszeństwo udziału. Jeśli chodzi o grupę docelową to jesteśmy otwarci. W naszych wydarzeniach mogą brać udział zarówno dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

4. Czy wydarzenie odbywa się po raz pierwszy i czy zakładają Państwo
kolejne edycje?

Realizowaliśmy już podobne wydarzenia. Ale zawsze wprowadzamy nowy element i staramy się zaskoczyć czymś nowym uczestników naszych wydarzeń. Takim przykładem może być nasze wydarzenie: „Wędrowna
Dzika Kuchnia”, gdzie podczas trzech różnych spotkań odbyły się wędrówki krajoznawcze w trzech miejscach gminy Somonino o bioróżnorodności roślin wraz z warsztatami „Dzikiego gotowania”.
Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się jakie lokalnie występujące zioła można zbierać i wykorzystywać na co dzień w kuchni. Wykonali  przepyszne ziołowe napoje, przekąski, sałatki i
dania główne sporządzone także na ogniu bez użycia prądu. Z kolei w roku ubiegłym udało nam się zorganizować wydarzenie„HydroAktywni”. W ramach tego wydarzenia odbyły się trzy spływy
kajakowe jarem Raduni, wzbogacone o warsztaty tworzenia hydrolatu za pomocą alembiku oraz przygotowania posiłku z menu „dzikiej kuchni”. Ponadto wydarzenie „Odkryj w sobie DZIKA”. Gdzie odbył
się min. spacer z leśnikami oraz warsztaty dzikiego gotowania. Z całą pewnością nie poprzestaniemy na takich działaniach i będziemy organizować tego typu wydarzenia, bo nasze głowy są pełne jeszcze
pomysłów.

5. Kilka słów o Państwa KGW – od ilu lat działacie, ilu jest
członków i jak spędzacie czas.

Nasze Koło jest stosunkowo młodą organizacją. Działamy od 2017 roku. W lutym obchodziliśmy 6-ste urodziny naszego KGW. Na naszych listach jest ponad 30 członków, ale wiadomo jak to w życiu bywa, nie
każdy ma możliwość uczestniczenia zawsze aktywnie. Jednak na frekwencję nie możemy narzekać. Aktywnie udziela się od 15 do 20 członków (wymiennie, jedni częściej inni troszkę mniej aktywnie).
Wszystko jest zależne od obowiązków i sytuacji rodzinnej w danym czasie. Niektórych dziwi fakt, że wśród naszych członków są także Panowie, którzy nie wstydzą się swojej przynależności do KGW. Zawsze możemy liczyć na ich wsparcie i pomoc podczas realizacji działań, a jest ich aż pięcioro. Jak mówią inni o Nas: „To jedno z najbardziej aktywnych Kół”. Nie boimy się pracy i dużo czasu poświęcamy na aktywność społeczną. Dużo zawdzięczamy dobrej organizacji naszej „szefowej”, która pilnuje, żeby nie brakowało
nam zajęć. Piszemy dużo projektów i pozyskujemy finanse z różnych źródeł, tak aby móc realizować różne wydarzenia dla lokalnej społeczności. Dzięki temu na swoim koncie mamy też dwie publikacje: „Palce lizać” – która jest efektem finalnym naszych międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych, „Latawce wspomnień” – podczas wieczornych spotkań w klimatycznej stodole mieszkańcy dzielili
się swoimi przeżyciami i opowieściami, zebraliśmy te wspomnienia wraz z zdjęciami i wydaliśmy interesującą publikację. Na naszym koncie mamy także film dokumentalny „Życie na wsi w czasach PRL-u w gminie Somonino”. Ponadto jesteśmy współorganizatorami słynnych potańcówek „Pod Szadym Bukiem”. W tym roku 24 czerwca planujemy już czwartą edycję tego wydarzenia. Reasumując można powiedzieć, że nie narzekamy na brak czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *