14 mln zł już na kontach KGW. Nabór wniosków do 30 września

Aktualności Dotacje i konkursy

Do 12 maja 2023 roku kwotę w wysokości około 14 mln złotych trafiło na konta blisko 1,9 tys. Kół Gospodyń Wiejskich. Fundusze przyznawane są na działalność statutową stowarzyszeń. Nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 30 września 2023 roku. 

Nabór wniosków o dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich trwa

Koła Gospodyń Wiejskich, jak co roku, mogą liczyć na specjalnie im przeznaczone dotacje. Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Rozwoju Wsi, do 12 maja 2023 roku blisko 1,9 tys. Kół Gospodyń Wiejskich (które złożyły uprzednio wniosek o dotację) z całej Polski otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 14 mln złotych. Wypłata środków zaczęła być realizowana przez ARiMR od końca kwietnia 2023 roku. Najwięcej wniosków złożyły Koła Gospodyń Wiejskich z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Te Koła Gospodyń Wiejskich, które nie złożyły jeszcze wniosku o dofinansowanie do ARiMR, mają czas na nadrobienie zaległości do 30 września 2023 roku. 

Komu przysługuje pomoc finansowa?

Jak wskazuje ARiMR, dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich są przekazywane co roku i pochodzą ze środków krajowych. Całkowity budżet przeznaczony na opisywany cel to 120 mln złotych. Widać zatem wyraźnie, że wypłacone dotychczas 14 mln złotych to tylko niewielka frakcja sumy, która czeka na gospodynie wiejskie zrzeszone w Kołach. 

Warto pamiętać, że wsparcie finansowe przysługuje stowarzyszeniom, które są wpisane go Krajowego Rejestru Kół Gospodyń prowadzonego przez ARiMR i dodatkowo dysponują nadanym numerem identyfikacyjnym. Numeru identyfikacyjnego nie muszą mieć jednak koła, które korzystały z opisywanego dofinansowania w ubiegłych latach – wtedy taki numer był nadawany im automatycznie. 

Wysokość otrzymanej sumy będzie zależeć od liczby osób przynależących do danego koła: w przypadku grup, które liczą mniej niż 30 członków jest to 8 tys. zł, grupy mające od 31 do 75 osób mogą otrzymać 9 tys. zł, a koła, w których działa więcej niż 75 osób mogą ubiegać się o dotację w wysokości 10 tys. zł. 

Gdzie i jak złożyć wniosek o dotację dla KGW?

Jak informuje ARiMR, dokumenty z wnioskiem o dopłatę można składać bezpośrednio w biurach powiatowych ARiMR, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową (koniecznie przez Pocztę Polską) lub nadać drogą elektroniczną – przez platformę ePUAP lub mObywatel. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *