Gospodynie wiejskie z całej Polski zjechały do Opoczna. Koła prezentowały regionalne wyroby i uczestniczyły w Bitwie Regionów

Aktualności ŁÓDZKIE

Kilkaset gospodyń wiejskich przyjechało dziś do Opoczna. Tam prezentowały swoje wyroby, uczestniczyły w bitwie regionów oraz otrzymały podziękowania od Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi za kultywowanie tradycji.

Bitwa regionów. Do Opoczna zjechały Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski

To była smakowita niedziela w Opocznie. Koła gospodyń wiejskich z całej Polski prezentowały swój kulinarny kunszt. Królowały pierogi: z kapustą i grzybami, mięsem, czy kaszą, swojskie wyroby takie jak; kaszanka, pasztet i kiełbasa i oczywiście pajda chleba ze smalcem, którą można było dostać praktycznie na każdym stoisku. Jednak co region to inna tradycyjna potrawa. Także ten kto przyjechał dziś do Opoczna mógł odbyć kulinarną podróż po całej Polsce.

Ja jestem zwolennikiem takich lokalnych potraw. To jest tradycja, bo niejednokrotnie te przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Oczywiście nie muszę dodawać, że to pyszne domowe jedzenie. Bardzo się cieszę, że na dzisiejsze wydarzenie przyjechało tyle kół gospodyń wiejskich. Mam nadzieję, że impreza na stałe wpiszę się w kalendarz – mówił Robert Telus, minister rozwoju wsi.

A koła gospodyń wiejskich nie tylko zachwycały pysznymi potrawami, ale też kolorowymi strojami, wiankami z żywych kwiatów i ciekawymi stoiskami z rękodziełem. Nie zabrakło też makatek, czyli tkanin dekoracyjnych (dzierganych lub tkanych). Kiedyś ozdabiały one ściany wiejskich kuchni lub meble. Dziś gospodynie przyznają, że makatki to dzieło ich babć lub mam. Bardzo rzadko ta tradycja jest kultywowana, a szkoda.

Oprócz kulinarnych stoisk, na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Dzieciaki szalały na dmuchańcach. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyła się wata cukrowa i poprocon, a także stoisko z balonami. Dorośli bawili się przy występach lokalnych zespołów oraz koncertach disco polo. Na scenie wystąpiły zespoły: Jorrgus i Classic.

Pojedynek Kół Gospodyń Wiejskich w Opocznie. Dziczyzna najpyszniejsza

A jak koła gospodyń wiejskich to i oczywiście Bitwa Regionów, a konkurencja była duża. Pierwsze miejsce zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Grębenicach, które zaserwowały roladkę z dzika z kaszokami gryczanymi i dodatkami. Drugie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Białaczowianki za pyszną zalewajkę. Trzecie miejsce zajęły kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich Skroninianki za kapuiścioki w sosie kurkowym.

Źródło: https://opoczno.naszemiasto.pl/gospodynie-wiejskie-z-calej-polski-zjechaly-do-opoczna-kola/ar/c8-9347625

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *