Koła Gospodyń Wiejskich z Mazowsza z odwiedzinami w powiecie jędrzejowskim. Wymieniano się swoimi doświadczeniami.

Aktualności MAZOWIECKIE

W czwartek, 29 czerwca przedstawicielki wybranych Kół Gospodyń Wiejskich z Mazowsza odwiedziły koła z powiatu jędrzejowskiego. Ich wizyta rozpoczęła się od spotkania w siedzibie KGW w Mierzawie gdzie spotkały się z Mierzawiankami oraz KGW Diament.

Goście z Kół Gospodyń Wiejskich z Mazowsza w powiecie jędrzejowskim

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mierzawie, siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich “Mierzawianki” doszło do spotkania z przedstawicielkami KGW z Mazowsza. Spotkanie to odbyło się w ramach wizyty studyjnej dla KGW w którym wzięły udział 22 panie z KGW z rejonu Mazowsza. Drugiego dnia swej wizyty studyjne zawitały one do powiatu jędrzejowskiego gdzie najpierw spotkały się z “Mierzawiankami” i KGW Diament w Mierzawie, a następnie z “Sikoreczkami” w ich siedzibie w Krzcięcicach.

– Odwiedzamy wzorcowe Koła Gospodyń Wiejskich w województwie świętokrzyskim. Wczoraj byłyśmy w KGW w Występach(gmina Krasocin). Jest to wyjątkowe koło, jedyne w tym województwie które podjęło współpracę z panią prezydentową Rzeczpospolitej Polskiej Agatą Dudą. Odwiedziliśmy także inne koła takie jak na przykład Lipowiczanki z powiatu Chęcińskiego. Dziś spotykamy się z kolejnymi dwoma wzorcowymi kołami, czyli z KGW Mierzowianki, później zaś jedziemy do KGW Sikoreczki w Krzcięcicach. Tam będziemy degustować ich potrawę, która zajęła wysokie miejsce w Bitwie Regionów, tulipana z gęsiny.

– mówi Magdalena Siśkiewicz z firmy New Challenge.

Z KGW z powiatu jędrzejowskiego spotkały się 22 panie z między innymi takich kół jak: Grabowianki, KGW “Z Wichrowego Wzgórza” w Jakubowie, KGW w Goszczynie, KGW Nieporęcie “W Rumiankowym Ogrodzie”, KGW Dębinianki, KGW “Cuda-Wianki” w Radzanowie i inne.

– To są również wzorcowe, prężnie działające KGW z województwa mazowieckiego. Mogą się one poszczycić różnymi osiągnięciami i wygranymi w konkursach czy organizacją różnych festynów. Są to koła, których sukcesy wychodzą poza ich województwo. Spotkania takie jak to dzisiejsze polega przede wszystkim na wymianie doświadczeń: czego mazowieckie KGW mogą się nauczyć w świętokrzyskim i co kobiety z województwa świętokrzyskiego mogą zaczerpnąć od pań z mazowieckiego. Przy tym możemy poznać się nawzajem. – dodaje Magdalena Siśkiewicz.

Na spotkaniu opowiadano o różnych osiągnięciach jakich dokonały poszczególne z kół, o ich historii, ale także rozmawiano o dofinansowywaniu kół, z jakich grantów można korzystać i w jaki sposób je uzyskać. Jedno z kół z mazowieckiego, które uczestniczyło w spotkaniu może się poszczycić otrzymaniem grantów w wysokości prawie 168 tysięcy złotych. Jednym ze sposobów w jaki KGW mogą się zakwalifikować do kolejnych grantów jest na przykład zadbanie o to by ich stroje odzwierciedlały lokalną kulturę ludową.

Dwudniową wizytę studyjną dedykowaną Kołom Gospodyń Wiejskich dla Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przygotowała firma New Challenge.

W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki KGW z mazowieckiego i z powiatu jędrzejowskiego oraz między innymi tacy goście jak burmistrz Wodzisławia Dominik Łukasik, sekretarz Renata Koziara, prezes KGW “Mierzawianki” Renata Gacek i inni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *