Jubileusz Chaty Boguckiej

Aktualności

W Bogucicach, małej wsi na Ponidziu (woj. świętokrzyskie) stworzone zostało wyjątkowe miejsce, w którym pielęgnowane są obrzędowość i zwyczaje minionej wsi, eksponowane są narzędzia i przedmioty będące niegdyś na wyposażeniu izby chłopskiej. Dzieje się tak za sprawą Stowarzyszenia Ludowego Chata Bogucka w Bogucicach Pierwszych, które właśnie świętuje 20 -lecie istnienia.

W pracę Stowarzyszenia zaangażowanych jest obecnie 37 osób. To organizacja pożytku publicznego. „Działamy w oparciu o pracę społeczną członków. Pracujemy na rzecz lokalnej społeczności Ponidzia. Stworzyliśmy CHATĘ BOGUCKĄ – żywe, ciepłe i przyjazne centrum życia kulturalnego wsi Bogucice” – napisali o sobie w liście do redakcji naszego portalu członkowie Stowarzyszenia. Jego filarami są dwie sekcje:

Bogucanki – sekcje tworzą panie zajmujące się celami związanymi z tradycjami ludowymi,historycznymi oraz chrześcijańskimi prowadzące szereg warsztatów i spotkań.

Bogucka Akademia Ludowa– sekcja angażuje w działania młodsze pokolenie, które zajmuje się integracją pokoleń, działalnością charytatywną, rozwojem sportu, turystyki i psychologii rodzinnej.

Działania tych grup wzajemnie uzupełniają się w zależności od potrzeb. Większość zadań realizowanych jest cyklicznie.

„Historię naszego Stowarzyszenia możemy rozpocząć od roku 2003. Grupa mieszkańców Bogucic która czuła „to coś” w swoich zainteresowaniach do muzyki i tańca postanowiła utworzyć Zespół Ludowy pod nazwą „Bogucanie”. Była ku temu nie lada okazja bo, otwarcie Sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Bogucicach.W 2005 roku nasza grupa wraz z licznymi mieszkańcami spotkała się na zebraniu założycielskim Stowarzyszenia pod nazwą „Klub Rozwoju Regionalnego w Bogucicach” – czytamy w liście. Gdy klub doczekał się swojego lokum w 2009 r. powstał projekt „Chata Bogucka” , dzięki któremu udało się wyremontować wszystkie pomieszczenia należące do klubu. Jednocześnie została zmieniona nazwa organizacji na „Stowarzyszenie Ludowe Chata Bogucka w Bogucicach”. „Głównym pomysłodawcą była pani Ewa Preisner, która przybyła do Bogucic z Krakowa aby tu w ciszy Ponidzia malować swoje słynne obrazy”  – napisali  Jubilaci.

Stowarzyszenie ma swoje logo, jest nim dudek zwyczajny, ptak wędrowny, który często osiedla się w Bogucicach. Na cześć Stowarzyszenia powstał też wiersz, którego autorem jest Marek Lisowski:

„W literaturze różne chaty mamy

chatę za wsią, chatę Wuja Toma znamy.

Rzecz to najbardziej ludzka

najpiękniejsza jest Chata Bogucka.

Tu można wspominać stare dobre czasy,

skosztować placka i swojskiej kiełbasy.

A i z gąsiora słodki trunek się poleje,

znaczy to, że w Chacie tej dobrze się dzieje.

Sercem tej Chaty są Bogucanki,

w grudniu lepią pierogi, w czerwcu wiją wianki.

I gdy się tak patrzy na te Panie,

jedno w głowie rodzi się pytanie.

Skąd ta siła? Niejeden łamie sobie głowę.

Czyżby zawarły z diabłem umowę?

Nic z tego, żaden diabeł, żadne czary,

po prostu chęci i trochę wiary.

I jeśli zwiedzacie Ponidzie,

naszą bajkową krainę,

myślę, że Chaty Boguckiej

nikt nie ominie.”

Serdecznie dziękujemy za piękny list. Z okazji Jubileuszu życzymy siły do podejmowania kolejnych wyzwań, inspiracji oraz pomyślnej realizacji wszelkich zamierzeń.

Foto. Stowarzyszenie Stowarzyszenia Ludowego Chata Bogucka w Bogucicach Pierwszych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *