Wyjątkowa palma wielkanocna

Aktualności

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich  Klimontowianki (woj. świętokrzyskie)wykonały kilkumetrową palmę wielkanocną ozdobioną kwiatuszkami z włóczki i kordonka. Praca nad dziełem trwała kilka miesięcy.

Efekty nowatorskiego podejścia Klimontowianek do zdobienia palmy wielkanocnej, mieszańcy miasta będą mogli podziwiać już dziś podczas XI Śniadania Wielkanocnego, które odbędzie się w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Klimontowie.. – Postanowiłyśmy, że w tym roku nasza palma będzie inna niż wszystkie. Pierwsze kwiatuszki  zrobiłyśmy na szydełku już w styczniu – mówi Monika Cichoń z KGW Klimontowanki.

Podczas Śniadania Wielkanocnego Panie z koła na swoim stoisku zaprezentują także zachwycające palmy wykonane tradycyjnie.

Przypomnijmy, że palma powinna zawierać wierzbowe gałązki i rośliny wiecznie zielone, takie jak: bukszpan, borówka czy cis.Są one symbolem  odradzającego się życia, zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Następnie palmy przybierane są kolorowymi wstążkami oraz suszonymi i bibułowymi kwiatami, które symbolizują radość ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W kilku regionach Polski istnieje silna tradycja tworzenia okazałych palm osiągających niekiedy 2-3 metry wysokości. Są to: Karpaty Zachodnie, Podhale i Pogórze, ziemia sądecka i tarnowska, okolice Myślenic, Bochni i Wieliczki, a także Kurpie.

Na zdęciu okazałą palmę prezentuje Bożena Rożek, przewodnicząca KGW Klimontowianki. Zapraszamy do galerii zdjęć prezentujących tradycyjne palmy wielkanocne wykonane przez KGW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *