“Formalno-prawne aspekty prowadzenia Kół Gospodyń Wiejskich” to tytuł warsztatów, które odbyły się w Starostwie Powiatowym w Opocznie. Wzięło w nim udział około 60 kobiet zrzeszonych w kołach trzech powiatów – piotrkowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego.
Organizatorem spotkania był Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. – Ustawodawca pomyślał, żeby papierologia była jak najmniejsza, jednak ona jest, wszystko musi być prowadzone z przepisami podatkowymi. Nie jest to jednak takie trudne i staramy się tymi szkoleniami paniom pomóc, żeby rachunkowość była prowadzona bezproblemowo – mówi jego dyrektor Tomasz Kopera.
Zajęcia prowadziła Edyta Koper, doradca lokalny w programie FIMANGO, wspierającym organizacje pozarządowe w ich działalności. – Dziś uczymy się głównie tego, co może robić Koło Gospodyń Wiejskich i takich informacji nt. przepisów prawa podatkowaego, którymi należy się posługiwać. Mam cichą nadzieję, że pan dyrektor zorganizuje kontynuację tego szkolenia, wtedy będziemy mówili, jak prowadzić tę uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, które mają prawo prowadzić koła.
Panie, które wzięły w warsztatach podkreślały, że są one bardzo potrzebne, bo działalność Kół Gospodyń Wiejskich jest bardzo szeroka. – Nie zawsze wiemy, jak postąpić w danej sytuacji, jak dane środki zaksięgować. Czasami są jakieś wątpliwości, ale dzięki takim spotkaniom poszerzamy naszą wiedzę i w ten sposób nie mamy później problemów z rozliczaniem czy z Urzędem Skarbowym.
Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich, które mają wątpliwości co do poprawności prowadzonej działalności, powinny skorzystać z pomocy doradców. Można ich znaleźć poprzez stronę FRSO Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.