Sukces KGW „Rogowianie” – ich zupa podobnie jak szczeciński pasztecik została wpisana na Listę Produktów Regionalnych

Aktualności POMORSKIE

Dzięki zaangażowaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Rogowie, tradycyjny przysmak „Zalewajka z Rogowa” trafił na Listę Produktów Regionalnych. Jest to pierwszy produkt z gminy Stargard, któremu udało się uzyskać ten prestiżowy status. „Zalewajka z Rogowa” to zupa przyrządzana wedle tradycyjnej receptury, przepis był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Potrawa ma słodko-kwaśny, wyrazisty smak oraz wyczuwalny zapach naturalnego zakwasu żytniego. Do przygotowania jej potrzebne są ziemniaki, czosnek, cebula, majeranek, zakwas, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz, śmietana i ewentualnie do okraszenia słonina bądź smalec. – Zupa ta jest stale obecna w jadłospisie mieszkańców Rogowa. Jest posiłkiem, który funkcjonuje jako element integracyjny. Jadana jest na imprezach sportowych na rogowskim boisku, na dożynkach i innych odbywających się na terenie wsi lub gminy imprezach – mówi Wioletta Ziętek, sołtys sołectwa Rogowo oraz przewodnicząca KGW „Rogowianie”. Zupę tego typu zaczęto gotować na Pomorzu Zachodnim zaraz po II Wojnie Światowej. To właśnie wtedy we wsi Rogowo położonej nieopodal Stargardu zamieszkali pierwsi polscy osadnicy. Gotowało się wtedy z tego co było dostępne i stosunkowo niedrogie, takie wymogi spełniała właśnie nagrodzona zupa, jej recepturę przywieziono z Polski centralnej. W poszczególnych rodzinach zamieszkujących wieś Rogowo przepis na zalewajkę kolejnym jej pokoleniom przekazywany był ustnie. Matka uczyła przygotowywać tę zupę swoje dzieci, a one swoje. Z przepisu korzystali również inni mieszkańcy, którzy otrzymywali go od swoich sąsiadów.

Lista produktów tradycyjnych prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zawiera produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Na listę w naszym regionie wpisany jest między innymi pasztecik szczeciński, śledzik kołobrzeski czy ser bałtycki. Charakterystycznym elementem wyróżniającym zalewajkę z gminy Stargard na tle innych podobnych potraw, jest kształt ziemniaków, które pokrojone są w talarki. Współcześnie wieś zamieszkują kolejne pokolenia powojennych osadników, a zalewajka z Rogowa jest posiłkiem, który funkcjonuje jako element integracyjny wśród mieszkańców. Choć jest to potrawa postna i tradycyjnie była przygotowywana w piątki, to obecnie uświetnia wszelkie lokalne imprezy, takie jak choćby dożynki.

Czytaj więcej na: https://szczecinskie24.pl/sukces-kgw-rogowianie-ich-zupa-podobnie-jak-szczecinski-pasztecik-zostala-wpisana-na-liste-produktow-regionalnych/

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *