Uczą się rękodzieła

Aktualności

W województwie kujawsko-pomorskim trwają warsztaty rękodzielnicze dla KGW,  które zorganizował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Panie uczyły się już wikliniarstwa, haftu kujawskiego oraz wykonywania frywolitek.

Istotnym celem cyklu warsztatów jest przekazanie wiedzy w jaki sposób tworzyć rękodzieło wysokiej jakości, autentyczne, zgodne z tradycją i przyczynić się tym samym do wzbogacenia oferty KGW.

Frywolitka to koronka artystyczna wykonywana z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Całość wygląda bardzo delikatnie choć  jest ona niezwykle trwała. Na pierwszych warsztatach, które odbyły się w Sokołowie, Panie z kół gospodyń wiejskich poznały podstawy techniki wykonywania tej niezwykłej koronki.

Panie z KGW z Ziemi Chełmińskiej wzięły natomiast  udział w warsztatach wikliniarskich, które poprowadziła znakomita twórczyni ludowa Anna Przytarska. Warsztaty odbyły się w Kolnie koło Chełma. Panie poznały specyfikę wikliny, nauczyły się podstawowych splotów, a na koniec warsztatów wykonały po koszyczku. Wczoraj w Pińczacie odbyły się warsztaty z haftu kujawskiego.

Cykl zajęć dla Pań z KGW potrwa do 18 listopada. W Królikowie (21.10) warsztaty będą poświęcone zdobnictwu pałuckiemu. Na zajęciach w Sośnie (28.10) Panie poznają haft krajeński. W Kęsowie (04.11) nauczą się wykonywać kwiaty z bibuły, a w Śliwicach (18.11) dowiedzą się wszystkiego o formach piernikarskich.

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani Anny Gembickiej.

Zdjęcia: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi