Niezłomny charakter, charyzma, komunikatywność , kreatywność , umiejętność wsłuchania się w potrzeby ludzi – to cechy wiejskiego lidera, który skutecznie wpływa na rozwój wsi. Do takich wniosków doszły dwie badaczki, które przeanalizowały temat i dały szereg praktycznych rad dla ludzi działających w terenie.
Na łamach „Przeglądu Geodezyjnego” ukazał się artykuł „Rola lidera lokalnego w inicjowaniu działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”. Jego autorki, d r inż. Wioleta Krupowicz oraz dr Kinga Pawłowska korzystając z różnorodnych metod badawczych opisały cechy skutecznego lidera działającego w środowisku wiejskim. Polecamy artykuł Paniom i Panom z kół gospodyń wiejskich, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat wypracowali silną pozycję liderów i inicjatorów cennych inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności oraz znajdują się w czołówce tzw. liderów nieformalnych.
Według badaczek, wśród cech dobrego lidera liczy się charyzma, która sprawia, że ludzie będą chcieli „za nim pójść”. Istotna jest także umiejętność rozpoznawania potrzeb ludzi, inicjowania ważnych dla nich działań oraz brania za nie odpowiedzialności.Lider społeczności lokalnej musi potrafić zarządzać zmianą, budować współpracę i motywować społeczność.
Autorki podkreślają, że inicjowanie działań na rzecz rozwoju wsi i społeczności lokalnej jest podstawową rolą lidera. Co ciekawe, z przeprowadzonego badania wynika, że aż 28% wskazanych działań było inicjowanych przez liderów nieformalnych. Działania te dotyczyły m.in. poprawy infrastruktury społecznej, budowy obiektów użyteczności publicznej i dbania o dziedzictwo kulturowe wsi.
Zapraszamy do przeczytania artykułu: