Panie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Lipie wykonały tradycyjne palmy wielkanocne. Są one nie tylko ważnym symbolem religijnym, lecz także pokazują unikatowe umiejętności twórczyń ludowych.
„Nabrali gałązek palmowych i wyszli naprzeciwko niemu i wołali: Hosanna!– w Ewangelii św. Jana odnajdujemy opis jednej z najpiękniejszych tradycji chrześcijaństwa, czyli celebrowania Niedzieli Palmowej. Niedziela Męki Pańskiej nazywana jest w tradycji ludowej Niedzielą Palmową, Kwietną, alboWierzbną.
Zgodnie z naszą tradycją palma jest symbolem męczeństwa, lecz także triumfu. Zielone gałązki bukszpanu lub wierzby, które wchodzą w jej skład symbolizują odradzające się życie. Dominującą ozdobą palm wielkanocnych są kolorowe kwiaty wykonane z bibuły lub krepiny.Tradycje bibułkarskie w Polsce sięgają początków XX wieku, a ich rozkwit przypada na dwudziestolecie międzywojenne oraz lata po II wojnie światowej. Wykonywanie ozdób z bibuły to tradycja związana ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Tradycja przetrwała do naszych czasów dzięki twórczyniom z kół gospodyń wiejskich.
Wykonanie palm wielkanocnych jest pracochłonne i wymaga niezwykłych umiejętności. Panie z KGiGW w Lipie już przystąpiły do ich tworzenia i za naszym pośrednictwem prezentują swoje zachwycające dzieła.
Zapraszamy do galerii zdjęć przesłanych przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Lipie.








