Warsztaty chlebowe 2024 – KGW pachnące chlebem

Aktualności

Opis warsztatów chlebowych

„Koła Gospodyń Wiejskich Pachnące Chlebem” to dzienne warsztaty chlebowe przygotowane z myślą o uzupełnieniu wiedzy piekarskiej i integracji członkiń KGW. Warsztaty chlebowe przygotowane i prowadzone przez mistrza piekarza Artura Chlebka Ziemackiego. Zajęcia zawierają w sobie własnoręcznie przygotowywanie ciasta drożdżowego i chlebowego w połączeniu z nauką pieśni chlebowej wyśpiewywanej wspólnie przez członkinie KGW z mistrzem Arturem przy akompaniamencie gitary. Podsumowaniem warsztatów jest wypiek własnoręcznie przygotowanych chał drożdżowych i bochenków chleba oraz wspólne wyśpiewanie pieśni chlebowej.

Etapy

Wprowadzenie

Warsztaty odbywają się w kuchni świetlicy wiejskiej gdzie mistrz Artur Chlebek Ziemacki ubrany cały na biało wita się z członkiniami KGW. Tutaj też następuje zapoznanie i rozpoczyna się integracja. Omawiane są składniki potrzebne do uformowania ciasta drożdżowego i chlebowego. Mistrz wyjaśnia typy mąk,poszczególne składni oraz zalety fermentacji na drożdżach i na zakwasie.

Przygotowywanie ciasta drożdżowego

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich własnoręcznie łączą składniki ciasta drożdżowego i wyrabiają ciasto właściwe na chały drożdżowe. Jako, że ciasto drożdżowe wymaga specjalnego przygotowania podczas tego etapu mistrz Artur omawia tematy związane z fermentacją drożdżową. Członkinie KGW podczas przygotowywania ciasta drożdżowego decydują o jego smaku i składzie oraz przygotowują ciasto do kolejnych etapów wzrostu.

Przygotowywanie ciasta chlebowego I Mielenie ziarna mąkę

Ten etap mija na mieleniu ziaren na mąkę, mieszaniu mąki żytniej i pszennej lub innych mąk zaproponowanych przez uczestniczki warsztatu chlebowego. Własnoręcznie przygotowywane ciasto chlebowe staje się bazą, do której panie dodają dodatki smakowe. Na stole warsztatowym oprócz mąk pojawiają się ziarna słonecznika, dyni, lnu a także żurawina i cynamon. Tworzenie smaków poszczególnych bochenków chleba staje się punktem wyjścia do kreatywnego kształtowania potraw przygotowywanych przez członkinie KGW w dalszej działalności gastronomicznej.

Muzyczne animacje nauka Pieśni chlebowej

Nauka Pieśni Chlebowej jest wyjątkowym czasem kiedy to ciasto drożdżowe i chlebowe fermentuje i wzrasta. Mistrz Artur Chlebek Ziemacki razem paniami z KGW uczą się pieśni chlebowej, która w swoich słowach dotyka wszystkich etapów powstawania chleba. Od ziarenka do bochenka, od rolnika, młynarza po gospodynię i piekarza. Mistrz Artur gra na perłowo – białej gitarze i razem z członkiniami KGW przygotowują się do wykonania pieśni chlebowej i nagrania wspólnego filmu na zakończenie warsztatów chlebowych.

Formowanie chlebów i chał drożdżowych

Własnoręczne i końcowe formowanie chlebów oraz zaplatanie warkoczy chał drożdżowych to dla uczestniczek warsztatów niesamowite doświadczenie. Po fermentacji i wzroście ciasta panie z KGW wspólnie ukształtują ostateczny wygląd swoich piekarskich produktów. Zaplecione chały drożdżowe i bochenki chleba po formowaniu i końcowym wzroście wejdą do wypieku.

Wspólne śpiewanie Pieśni chlebowej – nagranie filmu

Warsztatowa praca pachnąca chlebem, drożdżówkami, muzyką i integracją wokół stołu chlebowego zostanie podsumowana wspólnie zaśpiewaną pieśnią chlebową. Utworem muzycznym podczas, którego Mistrz Artur z perłowo – białą gitarą i wspólnie z paniami z KGW nagrają finałowy film. Film gdzie uczestniczki warsztatów razem z mistrzem zaśpiewają warsztatową pieśń chlebową.

Wypiek chleba i chał drożdżowych i Koszyczek produktów

To będzie pachnący moment warsztatów, kiedy to wszystkie chały drożdżowe i bochenki chleba zostaną wypieczone. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich pachnące, jeszcze gorące i własnoręcznie przygotowane zabiorą do swoich domów aby podzielić się chlebem ze swoimi rodzinami i bliskimi. Na uroczyste zakończenie warsztatu członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują koszyczek własnych produktów wykonanych własnoręcznie (np.: konfitury, kiszonki, nalewki, miody, etc) i uroczyście przekazują je na ręce mistrza Artura Chlebka Ziemackiego.

Co zapewnia Mistrz Pan Chlebek:

Wiedzę, doświadczenie, receptury i młyn do mielenia,

Mistrz piekarski Artur Chlebek Ziemacki będzie prowadził warsztaty w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie. Przygotuje przepisy na ciasto chlebowe oraz drożdżowe. Będzie czuwał na procesem wypieku chleba. W trakcie warsztatów razem z gospodyniami będzie mielił ziarno na mąkę, z której członkinie KGW wygnitą ciasto na bochenki chlebowe.

Formy kwasoodporne do wypieku chleba,

Formy ze szlachetnej stali kwasoodpornej specjalistyczne i niezbędne do wypieku chleba.

Gitarę,

Warsztaty są prowadzone przez mistrza piekarza Artura Chlebka Ziemackiego przy akompaniamencie gitary.

Utwór muzyczny,

Pieśń chlebowa to utwór przygotowany na warsztaty chlebowe. Nie wymaga ZAIKS.

Nagłośnienie (piec gitarowy, mikrofon nagłowny)

Sprzęt muzyczny potrzebny wspomagający stronę muzyczną oraz prowadzenie warsztatów.

Materiały marketingowe i dydaktyczne

Wszystkie materiały dla członkiń KGW oraz szkoły przygotowane do wsparcia procesu warsztatowego oraz niezbędnego marketingu w social mediach.

Co zapewnia Koło Gospodyń wiejskich:

Przestrzeń do warsztatu oraz podstawowe produkty,

Świetlica wiejska, pracowania gastronomiczna lub stołówka, etc. Wyposażona w jeden lub dwa piekarniki. Miejsce gdzie przygotowane warsztaty będą mogły odbywać się zgodnie z harmonogramem.

Uczestników,

KGW robi nabór wśród członkiń koła. Dystrybuuje materiały warsztatowe wśród wszystkich członków.

Wysyłkę lub druk materiałów dostarczonych przez Mistrza Pana Chlebka,

Materiały do druku należy wydrukować i rozdystrybuować wśród uczestniczek. Wersje elektroniczne rozesłać na adresy e-mail uczestniczek warsztatów.

Promocję wśród członkiń KGW,

KGW promuje udział wśród własnych członkiń, rodzin i społeczności lokalnej oraz w mediach społecznościowych.

Rozwieszenie plakatu,

Przekazane materiały plakaty należy wydrukować i rozwiesić w celach promocyjnych z odpowiednim wyprzedzeniem aby wszystkie członkinie KGW mogły wziąć udział.

Koszyczek z produktami KGW:

Na uroczyste zakończenie warsztatu członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują koszyczek własnych produktów wykonanych własnoręcznie (np.: konfitury, kiszonki, nalewki, miody, etc) i uroczyście przekazują je na ręce mistrza Artura Chlebka Ziemackiego. Przekazane produkty będą służyły promocji KGW dlatego dobrze aby miały etykiety z nazwą koła i nazwą produktu. Mistrz będzie opowiadał na filmach w social mediach o smakach, zapach otrzymanych przetworów.

Warsztaty są płatne – kwestie finansowe ustalane są bezpośrednio z Mistrzem Arturem. Osoby zainteresowane warsztatami mogą dowiedzieć się więcej pod numerem 502 245 701 lub mailowo pod adresem: biuro@chleb.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *