Klimontów. KGW wyróżnione za kultywowanie pamięci

Aktualności

Zarząd województwa małopolskiego wyłonił tegorocznych laureatów nagród „Pamięć i tożsamość”. Wśród wyróżnionych znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich z Klimontowa, które doprowadziło do powstania i odsłonięcia pomnika, upamiętniającego fakt istnienia polowego lotniska wojskowego w tej miejscowości we Wrześniu 1939 roku.

– W 2020 roku podjęliśmy działania niestandardowe, może nawet będące ewenementem w działalności kół gospodyń – upamiętnienia lotników z podkrakowskich Rakowic, których wojna wpisała w historię Klimontowa. Nie było to łatwe, gdyż czas zaciera ślady i gdy zaczynaliśmy naszą pracę okazało się, że już niewiele osób w Klimontowie i okolicy pamięta o lotnisku polowym i lotnikach – przypomina Elżbieta Moskowczenko, przewodnicząca Komitetu Budowy Pomnika Lotników i sekretarz KGW.

Zanim powstał monument członkowie komitetu spotykali się z ostatnimi świadkami wydarzeń w Września 1939 roku, zdobywali wiedzę i gromadzili materiały. Wokół pomysłu udało się zintegrować mieszkańców, młodzież, władze samorządowe i środowiska lotnicze.

– Dziś każde dziecko w naszej szkole wie, skąd i dlaczego, pomnik lotników stanął w Klimontowie – mówi Elżbieta Moskowczenko.

Pomnik Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej stoi w sąsiedztwie strażnicy w Klimontowie. Inicjatorzy jego powstania zostali natomiast docenieni przez Kapitułę nagrody „Pamięć i Tożsamość” i odebrali wyróżnienie podczas gali w Operze Krakowskiej. W imieniu władz województwa nagrody wręczyli wiceprzewodniczący Sejmiku Wojciech Skruch i radny Piotr Dziurdzia.

O nagrodę ubiegały się m. in. organizacje pozarządowe, które realizują zadania związane z propagowaniem historii Polski, postaw patriotycznych oraz podtrzymywaniem dziedzictwa kulturowego. Nagroda ma na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków oraz zachęcanie do utrwalania pamięć o dziejach “Małej Ojczyzny”.

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *