Sejmik teatrów polskiej wsi w Tarnogrodzie

Aktualności

„Jak córkę szewca swatali”, „Dziwy i cuda w kakuński chałupie”, „Darcie pierza u Helki”, „Majówka – początek przednówka” –  spektakle prezentujące zwyczaje i obrzędy ludowe mieszkańców wsi przez trzy dni  zachwycały publiczność 48. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

Szesnaście zespołów z czterech  regionów: Mazowsza, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego oraz Lubelszczyzny zaprezentowało się w miniony weekend (3-5 marca) w Tarnogrodzie na 48. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Publiczność zgromadzona w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, gdzie odbywało się wydarzenie, usłyszała autentyczne teksty folkloru, obejrzał oryginalne stroje i zachwyciła się scenografią przygotowaną przez zespoły. Na scenie można było dostrzec wiele zabytkowych mebli i narzędzi używanych na dawnej wsi. Spektakle śmieszyły i wzruszały, lecz przede wszystkim pokazywały różnorodność etniczną regionów.

Każdy występ  był omawiany z zespołem przez Radę Artystyczną w składzie : prof. Katarzyna Smyk, Bożena Suchocka, prof. Lech Śliwonik oraz Edward Wojtaszek. Rada wybierze zwycięzcę tegorocznego sejmiku.

Najlepsze spektakle z pięciu regionalnych przeglądów zostaną zaprezentowane  na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Najciekawsze zaś zostaną zaproszone do udziału w Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI, który odbywa się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w listopadzie.

I Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej odbył się  w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury w 1984 roku. W 2011 roku, za zasługi dla kultury ludowej ośrodek otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjętą w czerwcu 2018 roku, Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich teatrów zostały wpisane do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorami wydarzenia byli: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej w Tarnogrodzie.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Starosty Biłgorajskiego i Burmistrza Tarnogrodu.

Na  48. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów wystąpili:

Zespół ZORZA z Dereźni (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) – Na przednówku

Zespół CZEREMCHA z Gromady (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) – Jak córkę szewca swatali

Zespół Obrzędowy z Łazor (pow. niżański, woj. podkarpackie) – Sto lat temu

Zespół ŚWITEŹ z Węglina (pow. kraśnicki, woj. lubelskie) – Swaty;

ZAKUKAŁA KUKUŁECKA z Gałek Rusinowskich (pow. przysuski, woj. mazowieckie) – Wyprowadzenie do ślubu

Stowarzyszenie WZDOLSKIE KOŁOWROTKI z Bodzentyna (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie) – Miedlenie lnu

Zespół Obrzędowy Klubu Twórców Ludowych w Puławach (pow. puławski, woj. lubelskie) – Od lnionego ziaronka do płócionka;

Zespół Obrzędowy z Hańska (pow. włodawski, woj. lubelskie) – Przyducha! Ludzie – przyducha!;

Stowarzyszenie PIEKOSZOWIANIE – Zespół Pieśni i Tańca z Piekoszowa (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie) – Darcie pierza u Helki

Koło Gospodyń Wiejskich ŚWARNE KAKONIANKI z Kakonina (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie) – Dziwy i cuda w kakuński chałupie

WYDRZOWIANIE z Wydrzy (pow. tarnobrzeski, woj. podkarpackie) – Lasowiackie wesele;

Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy SOŁTYSKI z Pawłowa (pow. starachowicki, woj. świętokrzyskie) – Swaty 

Zespół SĄSIADECZKI z Korczowa i Okrągłego (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) – Proszenie na wesele

Zespół JAMNICZANKI z Jamnicy w gminie Grębów (pow. tarnobrzeski, woj. podkarpackie) – Walkowe dro pióra

Zespół OCICANKI z Tarnobrzega (pow. tarnobrzeski, woj. podkarpackie) – Żeniacka kowala;

GRABOWIANKI z Grabowa nad Wisłą (pow. zwoleński, woj. mazowieckie) – Majówka – początek przednówka

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *