Ciasto prosto z Raju

Aktualności

Korowaj weselny przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Siemierzu (województwo lubelskie) został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Wypiek zdobył Perłę 2023.Warto poznać symbolikę i obrzędowość, która wiąże się z tym wyjątkowym ciastem.

Okrągłe ciasto drożdżowe bogato zdobione  np. warkoczem, zielonymi gałązkami, wstążkami, szyszkami, ptaszkami lub kłosami było dawniej  główną ozdobą weselnego stołu. Tradycyjny smak i wygląd korowaja z sukcesem odtworzyły i zaprezentowały Panie z KGW w Siemierzu, podczas  Finału Ogólnopolskiego Konkursu  „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów organizowanego przez   Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

W Polsce korowaj pieczony był głównie na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie i wschodniej części Mazowsza. Przygotowywany był w przeddzień zaślubin, podczas tzw. korowain.Korowajnice,czyli kobiety wypiekające ciasto,  w czasie tej czynności klaskały, podskakiwały i śpiewały. Miało to pobudzić siły witalne ciasta i sprawić, że będzie rosło. Kobiety zwracały uwagę na kolejność wykonywanych pieśni, nie wolno było pominąć żadnego elementu, wierzono, że wówczas korowaj straciłby swoją niezwykłą moc. W wypieku mogły  uczestniczyć tylko kobiety.

Kształt ciasta i jego zdobienia nie były przypadkowe. Zygmunt Gloger (XIX w) pisał : „Korowaj pochodzi z Raju, jest sprawą Boga, umajony symbolicznymi ziołami przedstawiać ma rozkoszny rajski ogród (…). Kolisty kształt ciasta, ozdobienie go zielonymi gałązkami miało symbolizować wieczność. Kłosy zboża wróżyły młodej parze pomyślność.

Korowaj odgrywał ważną rolę podczas oczepin, kiedy to był wykupywany przez starostę  i starościnę. Następnie uroczyście go krojono i rozdawano gościom, nikogo nie wolno było pominąć.

Po II wojnie światowej korowaj został wyparty przez torty weselne. Dzięki kołom gospodyń wiejskich umiejętność jego przygotowania oraz związana z tym obrzędowość  przetrwały do dziś.

Od 2015 roku korowaj weselny jest  wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii „Wyroby piekarnicze i cukiernicze” .

Na zdjęciach korowaj weselny  oraz członkinie KGW w Siemierzu, które go przygotowały (foto. Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *