Haft krajeński na warsztatach dla KGW

Aktualności KUJAWSKO-POMORSKIE MAŁOPOLSKIE

Panie z KGW z regionu częstochowskiego oraz woj. kujawsko-pomorskiego wzięły udział w warsztatach malowania na szkle oraz haftu krajeńskiego, które zorganizował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Kolejne odbędą się na początku listopada, można się zapisywać.

Cykl wydarzeń pn. „Warsztaty Rękodzielnicze dla KGW”ma pomóc uczestniczkom poznać etnografię swojego regionu oraz nauczyć ich nowych umiejętności przekazanych przez mistrzów w danej dziedzinie. Ciekawą propozycją są warsztaty haftu krajeńskiego, o którego pochodzenie do dziś toczą spory etnografowie. Według badaczki dr DorotyAngutek,haft krajeński ukształtował się we wsi Stara Święta i występował tu  w latach od. ok. 1910 do lat 30. XX wieku. Badaczka uważa, że haft krajeński posiada swoją odrębność i nie można go zaliczyć do szkół haftu kaszubskiego ze względu na dobór motywów, ich kolorystykę i stylizację. Uczestniczki warsztatów miały okazję poznać unikatowe wzory oraz ich symbolikę. Elementami charakterystycznymi dla haftu krajeńskiego są min. owoc granatu (w Krajnie określany też mianem tulipana), który symbolizuje ofiarną miłość i zwycięstwo życia nad śmiercią. Lilie są poświęcone niewinności i czystości Matki Bożej, zaś kłosy zbóż symbolizują chleb paschalny. Wzór makówki nawiązuje do starych wierzeń związanych z przenikaniem się świata żywych i zmarłych.

Koła Gospodyń Wiejskich z regionu częstochowskiego oraz woj. kujawsko-pomorskiego mogą zgłaszać się do udziału w kolejnych warsztatach, które prowadzą znakomici  twórcy. Tematem będą kwiaty z bibuły i formy piernikarskie.

Panie z KGW z regionuczęstochowskiego mogą wysyłać zgłoszenia  na adres mailowy: czestochowa@nikidw.edu.pl. Kolejneodbędą się już 4 listopada w Miejskim Domu Kultury w Koszęcinie.

Panie z KGW z woj. kujawsko-pomorskiego zgłaszają chęć udziału, wysyłając zgłoszenie na adres mailowy: lysomice@nikidwe.edu.pl. Kolejne warsztaty odbędą się 4 listopada w Kęsowie oraz 18 listopada w Śliwicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *